EUR-Lex: korduma kippuvad küsimused
Sissejuhatus
EKP õigusaktidega saab tutvuda EUR-Lexi veebilehe EKP jaotises, mis on kättesaadav otselinkide kaudu EKP veebilehel ja EKP pangandusjärelevalve veebilehel ning EUR-Lexi veebilehe rubriigis ELi institutsioonid. EKP õigusaktide leidmiseks võib kasutada ka EUR-Lexi veebilehe otsingufunktsioone.
Andmebaasis on kättesaadavad kõik alates 1998. aastast avaldatud EKP õigusaktid ja kõik aastatel 1994–1997 avaldatud Euroopa Rahainstituudi õigusaktid, sealhulgas ELi ja liikmesriikide arvamused ja kirjad seoses EKP nõuandva funktsiooniga, vastastikuse mõistmise memorandumid, kokkulepped ning kõik muud EKP õigusdokumendid. Ühtlasi sisaldab andmebaas ka EKP seisukohalt olulisi kohtulahendeid.
EUR-Lexi EKP jaotise maandumislehel on järgmised funktsioonid:
- „Sirvi teema järgi”;
- Kolm erinevat otsingufunktsiooni: „Kiirotsing EKP dokumentides”, „Täppisotsing” ning „Dokumendiotsing” ja „Leia kohtulahend”;
- „Visuaalne navigeerimine”, mis pakub statistilisi andmeid EKP õigusaktide kohta ning otsest juurdepääsu eelnevalt kindlaksmääratud kompilatsioonidele;
- „Hiljuti avaldatud”, mis annab ülevaate hiljuti avaldatud EKP õigusaktidest;
- Euroopa pangandusjärelevalve portaal, mis pakub juurdepääsu kõigile EKP õigusaktidele ja kohtulahenditele pangandusjärelevalve valdkonnas.
Sirvi teema järgi
Kõik EKP õigusaktid on jaotatud teemade järgi ja on kättesaadavad vastavates teemajaotistes. Konkreetset teemat puudutava õigusakti leidmiseks tuleb esmalt valida teemavaldkond ja seejärel asjakohane allteema. Allteemad ilmuvad nähtavale, kui klõpsata plussmärgil. Vastavasse allteemasse kuuluvaid õigusakte saab otsida, klõpsates teemavaldkonna juures asuval suurendusklaasil.
Valige jaotisest teema „Rahapoliitika” ja seejärel „Rahapoliitika instrumendid”. Selle üks allteema on „Üldraamistik”. Klõpsates allteema kõrval oleval suurendusklaasil, avaneb loetelu kõigist asjaomase allteema raames vastu võetud EKP õigusaktidest. Seejärel saab otsingut vastavalt vajadusele täpsustada.
Kiirotsing EKP dokumentides
Kiirotsing on eelkõige mõeldud märksõnaotsinguks. Selle tulemused piirduvad EKP jaotisse kuuluvate dokumentidega erinevalt EUR-Lexi üldisest kiirotsingust, mis võimaldab otsida kogu EUR-Lexi andmebaasist. Kiirotsing EKP dokumentides hõlmab kõiki dokumendiliike, sealhulgas EKP seisukohalt olulisi kohtulahendeid. Kiirotsingu eelis on see, et otsingu käigus vaadatakse ka dokumendi metaandmeid, mis annab põhjalikuma tulemuse.
Täppisotsing
Nii nagu kiirotsing EKP dokumentides hõlmab ka täppisotsing ainult EUR-Lexi EKP jaotises olevaid dokumente. Täppisotsing annab siiski rohkem võimalusi otsingut vastavalt eelistustele täpsustada, nt kuupäeva, dokumendiliigi ja autori järgi. Ühtlasi saab ühendada mitu valikut. Erinevalt kiirotsingust ei vaadata täppisotsingu käigus dokumendi metaandmeid.
Funktsiooni „Täppisotsing” rubriigis „Dokumendi viide” klõpsake plussmärgil alajaotuses „Liik”, et kuvada kõik õigusaktide liigid. Valige loendist „Opinion (OPIN)” ja „Own-initiative opinion (OWNINI_OPIN)”. Klõpsake funktsioonil „Vali” ja seejärel „Otsi”. Otsing ei hõlma arvamusi riikide õigusaktide eelnõude kohta.
Funktsiooni „Täppisotsing” rubriigis lehe allosas võimaldab funktsioon „Addressee for Opinions on draft national legislation” filtreerida liikmesriikide järgi. Valige liikmesriik ja klõpsake funktsioonil „Otsi”.
Funktsiooni „Täppisotsing” rubriigis „Dokumendi viide” klõpsake plussmärgil alajaotuses „Liik” ja valige soovitud õigusaktide liigid. Kui soovite leida õiguslikult siduvaid õigusakte, valige: määrus (REG), otsus (DEC), otsus (DEC_ENTSCHEID) ja suunis (GUIDELINE).
Dokumendiotsing
Dokumendiotsing võimaldab kiiresti leida konkreetse õigusakti, kui sisestada otsinguväljale dokumendi number. Kui kiir- ja täppisotsinguga saab otsida igat liiki EKP dokumentidest (sealhulgas EKP seisukohalt olulistest kohtulahenditest), siis dokumendiotsing hõlmab ainult EKP õigusakte ja instrumente, konsultatsiooniülesannetega seotud kirju, vastastikuse mõistmise memorandumeid ja kokkuleppeid.
Dokumendiotsing võimaldab ühtlasi otsida vastuvõtmisaasta ja õigusakti liigi või mõlema kriteeriumi järgi (nt kõik 2019. aastal vastu võetud EKP suunised).